It's priced at 20 cents perpound, which is worth more than $ 300 billion.
它的价格为20美分每磅,这价值大约为3000多亿美元。
2
By chemically extracting nickel form the ash, they produced 100 pounds of nickel per acre of land at a total cost perpound slightly above that of current mining.
通过化学方法从灰烬中提取镍,他们每英亩土地生产了100磅镍,每磅的总成本略高于目前的采矿成本。
3
A tax of $1.29 perpound adds 64.5 cents to a good half-pounder, plus whatever tax they stick on the cheese and bun.